English Latvian German Swedish Russian French Atpūtas komplekss «Rāznas gulbis»  


 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Siņicinu ģimenes posms
GOSSNAB posms
A/S “Latvijas Metāls” posms
SIA “Letgola” posms
SIA”E&D” posms
SIA “Rāznas priedes” posms
Gulbju posms

Latgales augstienes augstākajā daļā – Rāznavas paugurienē šalc Latgales jūra – Rāznas ezers. Tā gleznainā apkārtne ir iekarojusi daudzas sirdis. Sena ir vēsture, kas skar Rāznas ezera apkārtni. Jau no sendienām, to bija iecienījušas latgaļu ciltis, kuras Rāznas krastos rada sev mājvietas un ikdienišķo maizi.

Tūkstošveidīgs ir šis ezers.Tas var būt rāms un kluss, saulaini silts kā paša Dieva plauksta, kas nolikusi vasaras spoguli zemes vidū, lai par sevi varētu priecāties teiksmām apvītais Mākoņkalns un senie latgaļu pilskalni. Rāznas ezers izauklējis teikas un nostāstus. Tie pārgājuši no paaudzes paaudzē. Iekrituši rakstnieku iecerēs. Ādolfs Erss uzrakstījis lielisku stāstu. Rāzna atspīd viņa sapņos un romānos, dzejas rindās.

Zilgmo ezers, zilgmo tāle.
Spoguļojas ūdens zāle.
Saule cilā zelta irkļus
Mākoņlaivai sniegbaltai.
Viļņi virknē mūžu mirkļus
Apskaidrotai radībai.

Rihards Rudzītis rakstīja: "Mākoņu kalns, Rāznas jaunavīgo acu skūpstītājs, viņas mīlas dziesmu auklētājs! Nekur dvēsele nejūtas tik liela kā šeit, viena ar bezgalību, tālēm. Dvēsele šeit atnāk kā vētra, aiziet kā klusums." Pēc Otrā pasaules kara Mirdza Ķempe ezeram veltījusi spārnotas rindas:

Cik zeme ir bijusi dāsna,
Tev dodot tik lielu lauku,
Cik debess ir bijusi dāsna,
Tā pielejot ūdeņu trauku.
Tu veries tik dziļa un plaša,
Ka dvēselei aizraujas dvaša,
Tik barga un reizēm tik glāsna
Tu Latgalei spulgo, Rāzna.

Siņicinu ģimenes posms. uz augšu

Ikvienam dārga ir sava dzimtā vieta – tā ir pati skaistāka, pati labākā, arī tagadējās atpūtas kompleksa "Rāzna" teritorija daudzus nav atstājusi vienaldzīgus Latgales jūras ainavu dēļ. Ikviens te atrodoties sajūt dvēselē kautko nebijušu un mīļu. Gadu simtiem mainoties, mainās arī vēsture, kas skar ikvienu no mums, izņēmums nav arī tagadējā atpūtas kompleksa "Rāzna" teritorija, kas 20.gadsimta sākumā, līdz pat 60.gadu sākumam atradās vecticībnieku Siņicinu ģimenes īpašumā. Tajos laikos šī ģimene bija pati bagātākā Rēzeknes rajonā. Ikvienam šis zemes gabals likās apburošs, jo ietvēra sevī skaistu dabas ainavu un leģendām apvīto Mākoņkalna pretimnākšanas mirkli.

GOSSNAB posms. uz augšu

Laikiem mainoties šī zemes teritorija nonāca Latvijas PSRS GOSSNAB rokās. Tā laika ministrs - Valdemārs Krons 60.gados sāka intensīvu vasaras mājiņu celtniecību, kuras bija paredzētas sezonālai atpūtai ( no maija sākuma līdz 1.septembrim ). Laika gaitā šo teritoriju ļaužu valodā sāka saukt par “Kronštatu”, pateicoties V.Kronsa darbībai.

70.gados vasaras mājiņām klāt pievienojās vēl viena celtne, kuras pirmajā stāvā bija ēdnīca, bet otrajā – kinoteātris, biljards. Nedēļas nogalēs bieži vien 2.stāvā tika rīkotas kāzas, jubilejas, koncerti, banketi. Tie bija “ziedu laiki”, gan atpūtniekiem, gan apkārtnes iedzīvotājiem, jo sociālisma laikmetā atpūtas komplekss bija pazīstams ne tikai Latvijas republikā, bet visā Padomju Savienībā, jo teritorijā atpūsties brauca populāri cilvēki un tūristi no Leņingradas ( Sankt-Pētetrburgas), Maskavas u.c. Piemēram, šo atpūtas vietu bija ļoti iecienījis slavenais pasaules čempions šahā – Mihails Tāls.

Tajos laikos teritorijā bija 20 atpūtas mājiņas . Katrai mājiņai piederēja viena laiva, tapēc atpūtnieki paši zvejoja un pēc tam kūpinātavā kūpināja zivis. Bija pat noteiktas dienas, kad atpūtniekus autobuss veda uz mežu sēņot un ogot. Arī bērniem bija speciāli rotaļu laukumi, šūpoles u.c. Ikviens te guva pilnvērtīgu atpūtu, baudot dabas dotās "dāvanas”.

Laiki mainījās un līdz ar tiem cilvēki un vajadzības. 90.gadu sākums iezīmēja būtiskas izmaiņas atpūtas kompleksa teritorijā. Vasaras mājiņas tika izpārdotas un pārceltas tur, kuru rokās bija nonākušas. Teritorija tika atbrīvota no šīm mājiņām, lai uzsāktu jaunu atpūtas bāzes etapu. Vienīgi ēdnīcas un kinoteātra celtne bija atstāta, lai to rekonstruētu pēc jaunā pasūtītāja velmēm.

1991.gada 23.maijā tiek izstrādāts atpūtas bāzes "Rāzna" rekonstrukcijas darba projekts. Tajā bija paredzēts nojaukt novecojušos objektus un uzsākt jaunu ēku celtniecību. Jaunajā projektā ietilpa dzīvojamo māju būvniecība, tāpat arī izbūvēt administratīvo ēku ar veikalu, videozāli un personāla atpūtas telpām, atpūtas un pakalpojumu centru, laivu staciju, transformātoru apakšstaciju, bet ēdnīcu pārbūvēt par restorānu – kafejnīcu. Bija paredzēts, ka te vienlaicīgi varētu atpūsties 106 cilvēki.

A/S “Latvijas Metāls” posms. uz augšu

1992.gadā līdz pat 1994.gadam, šajā teritorijā notiek intensīva celtniecība, kuras pasūtītājs ir A/S "Latvijas Metāls". Diemžēl celtniecība netiek pabeigta un teritorijā paliek 21 līdz galam neuzcelti objekti.

2000.gada 11.augustā a A/S "Latvijas metāla" nekustamā īpašuma objekts – atpūtas bāze "Rāzna" tiek pārdots SIA"Letgola". Sākot ar šī paša gada 11.oktobri tiek uzsākta būvniecības plānošana un arhitektūra.

Pirms būvniecības – apbūvejamo teritoriju raksturoja kā zemes gabalu, uz kura atradās nepabeigtas mājas un to pamati, kur reljefs nelīdzens un aug lapu koki un krūmi. Teritorija bija norobežota ar caurskatāmu žogu. Kopumā gruntsapstākļi labvēlīgi būvniecībai.

SIA “Letgola” posms. uz augšu

SIA"Letgola" būvniecības mērķis bija Latgales reģionā Rāznas ezera krastā izveidot reģionālo sporta veselības centru atpūtai, rehabilitacijai, izklaidei kā Latvijas iedzīvotājiem, tā arī ārzemju viesiem. Mērķa sasniegšanai liela loma bija Rāznas ezera apkārtnei, kas atbilst Latgales dabas ainavām – kalnaina ar nogāzēm un līdzenumiem, ar jauktu koku mežiem – šī vieta atbilst visa veida atpūtai – gan kājām, gan zirgu izjādēm, gan braucieniem ar velosipēdiem un arī laivām.

Veselības un sporta centra viesu izvietošanas koncepcijas pamatā bija 2 varianti:

1.variants – dzīvojamo telpu organizācija, maksimāli tās iekļaujot dabas ainavā. Kotedžu veidā, kuras ir celtas guļbūves tehnikā, kur telpu iekšējais interjers būtu risināts izmantojot dabīgos kokmateriālus ( linu, māla traukus, dekoratīvos elementus ), ar ko ir slavena Latgale. Tas būtu uneversāls komplekss ar tautiskā stilā noformētu alus bāru, restorānu, krodziņu – nacionālo virtuvi.

2.variants – Tā būtu 4*zvaigžņu viesnīca, ar visa atpūtas kompleksa pakalpojumiem un izklaides, ko var saņemt viesis zem viena jumta.
Veselības – sporta centrā pēc plāna bija paredzēts plašs atpūtas pakalpojumu spektrs (ziema – vasara ):

• atpūta dabā, lauku apvidū, mežā, pie ezera;
• atpūta pie ūdens un uz ūdens;
• sporta nodarbību bāze uz ūdens un krasta;
• kolektīvu pasākumu atpūtas vietas;
• spēļu, izklaides plašs klāsts;
• atveseļošanās procedūru komplekss;
• bērnu spēļu un atpūtas centrs.


Tas ļautu veidot kolektīvus pasākumus dažādos aspektos, virzienos:

• konferences, sapulces, sabiedrisko organizāciju, partiju apvienību saietus;
• valsts struktūru organizācijas pasākumus;
• jubilejas svinības – organizācijām, firmām, privātpersonām;
• sporta olimpiādes, sporta federācijas treniņnodarbības;
• Latvijas un ārvalstu tūristu grupu ( individuālās ) pieņemšanas;
• festivāli, konkursi, koncerti.


SIA "Letgolas" projekts diemžēl tā arī paliek nerealizēts.


SIA”E&D” posms. uz augšu

2003.gada 16.jūlijā SIA "Letgola" nekustamais īpašums 5,6 ha platībā nonāk divu privātpersonu Latvijas ekspremjera Eināra Repšes un Rēzeknes uzņēmēja Donāta Vanaga rokās.
Privātpersonu sākotnējā doma bija uzcel sev atpūtas villas, kurās rastu sev patīkamu atpūtu nedēļas nogalēs no ikdienas steigas, tāpat arī sakārtot apkārtējo teritorijas vidi, kas 10 gadu laikā bija pārvērtusies līdz nepazīšanai. Savukārt, atpūtas mājiņas ( tagad villas) tiktu pārdotas personām, kas vēlas gūt pilnvērtīgu atpūtu dabā relaksējošos un komfortablos apstākļos Rāznas ezera krastā.

Pēc arhitekta Andra Vītola izstrādātā rekonstrukcijas projekta, 70.gadu celtne, kur sākotnēji pirmajā stāvā atradās ēdnīca, bet otrajā - kinoteātris, tika rekonstruēta privātpersonas vajadzībām. Šodien tā jau ir moderna trīsstāvu celtne - sarīkojumu nams "Ezerpriedes", kas paredzēta dažāda veida pasākumiem, svinībām, konferencēm, prezentācijām. Toties pirms tam tā tika rekonstruēta par atpūtas villu, kuras otrajā stāvā atrastos privātpersonas mākslinieka darbnīca, kas ļautu fantāziju gleznošanai. Savukārt, viena no āra sienām tika izveidota pēc villas īpašnieka pasūtījuma kā alpīnistu siena, lai varētu trenēties ar šo ekstrēmo nodarbi - alpīnismu. Siena tika celta 2 mēnešus 7 metru augstumā, rūpīgi stiprinot uz metāla stieņiem katru akmeni, kuri speciāli tika atlasīti atbilstoši izmēriem un reljefiem. Apbrīnas vērts šai ēkai ir arī trešais stāvs - ar panorāmas terasi, uz kuras ikviens jūtas kā uz kuģa klaja, jo acīm paveras plašās "Latgales jūras" jeb Rāznas ezera dabas ainavas. Pirmais stāvs ļauj sajust patiesu relaksāciju no ikdienas steigas, jo sevī ietver gan kamīnzāli, biljardu, gan ekskluzīvu saunu un baseinu. Par visu šai atpūtas villā tika padomāts, bet lielu potenciālo pieprasījumu dēļ un atpūtas vietu deficīta dēļ, privātpersonas nolēma dibināt SIA ar sākotnējo nosaukumu "E&D" (Einārs & Donāts), kura nomās no privātpersonām nekustamos īpašumus, apsaimniekos tos un piedāvās atpūtas, rekreācijas un spēku atjaunojošas iespējas.

SIA "Rāznas priedes" posms. uz augšu


2004.gada 17.septembrī tika reģistrēta SIA „Rāznas priedes” kā tūrisma atpūtas kompleksa "Rāzna" apsaimniekotājs nekustamā īpašuma teritorijā.

Sākās jauns etaps - atpūtas komplekss "Rāzna" turpina villu, administratīvās ēkas un cita veida celtniecību, apkārtējās vides uzkopšanu, lai atpūtniekiem spētu piedāvāt labāko:

trīsstāvu sarīkojumu namu "Ezerpriedes";
villas;
grilmājiņu;
laivu nomas punktu;
sporta laukumus u.c.


Sīki un detalizēti viss tiek pārdomāts, lai ikviens te baudot atpūtu, dažādas aktīvās atpūtas iespējas un svinīgus pasākumus - gūtu patiesu gandarījumu.
2005.gada 4.jūnijā atpūtas komplekss "Rāzna" uzņem pirmos viesus, kuru svinīgais pasākums bija kāzas. Vilnis Buholcovs un Lana Kolpakova teica "jā" viens otram teiksmainās Rāznas ezera krastā pie ziedu veidota krusta. Kaut gan dažas villas vēl nebija pilnībā pabeigtas, tas tomēr netraucēja kāzu viesiem izbaudīt labāko, ko sniedz atpūtas komplekss "Rāzna".

Ar 2005.gada septembri pilnībā tika pabeigta 6 villu celtniecība, bet ar šī gada decembri atpūtas komplekss "Rāzna" kļuva par vissezonas atpūtas kompleksu, jo villām tiek pieslēgta centrālā apkure.

2006.gada jūnijā tika pabeigtas trīs ēkas ar 23 jauniem, komfortabliem divvietīgiem viesnīcu numuriņiem, kā arī omulīga kafejnīca "Rāznas pērle" sarīkojumu nama “Ezerpriedes” pirmajā stāvā.

Atpūtas komplekss “Rāzna” tagad var arī lepoties ar četru zvaigžņu kategoriju, ko 2006.gada 8. februārī piešķīra Latvijas restorānu un viesnīcu asociācija.

2006. gada rudenī ekspremjers Einārs Repše pārdeva sev piederošos nekustamos īpašumus  Latvijas uzņēmumam SIA „Partners Assets”, kā arī  visas sev piederošās SIA „Rāznas priedes” daļas.

Bet sabiedrībā arī turpmāk atpūtas komplekss „Rāzna” bieži tiek saukts par Eināra Repšes kompleksu. Uz to laiku atpūtas kompleksa nekustamie īpašumi pieder vairākām personām, kuras tos nomā. Kompleksu apsaimnieko SIA „Rāznas priedes”.

Gulbju posms. uz augšu


2007. gada augustā tika nopirkta pirmā mākslīgo gulbju figūriņa un sākta SIA "Rāznas priedes" gulbju kolekcionēšana, līdz ar to šo laiku  "Rāznas" vēsturē var  iezīmēt kā Gulbju posmu.

2007. gada 16. novembrī  tika sākta jaunas pilnveidotas preču zīmes reģistrācijas procedūra. Atjaunotajā logotipā parādījās balto gulbju pāris, kas ir apvienots riņķī.

Gulbju tēls tika izvēlēts apzināti un pamatoti, jo baltais gulbis ir gan Rāznas parka, gan kompleksa "Rāzna" patiesā vērtība un bagātība, par kuru mēs varam runāt ar lepnumu. Gulbju pāris visdziļāk  attēlo mūsu kompleksa būtību, misiju un mērķus.

Mēs darbojamies, lai dāvinātu mūsu Viesim Dzīves prieku un cerību nākošai dienai, lai iedvesmotu Cilvēci uz panākumiem. Gulbju pāris simbolizē mīlestību, uzticību un pateicību. Mēs esam pateicīgi, uzticīgi un mīlam mūsu darbu, mūsu dabu un  mūsu Viesi.  Logotipa galvenā pamatdoma  - "Rāzna"- tā ir īstā vieta atpūtai, laimei un  mīlestībai.

2008. gada 21. februārī tika pārreģistrētа SIA "Rāznas priedes" uz SIA "RĀZNAS GULBIS", līdz ar to tiks samainīts atpūtas kompleksa nosaukums no "Rāzna" uz "Rāznas gulbis". Kopā ar augstāk minētajām izmaiņām tiks papildināts logotips.

Globālo pārmaiņu laikā tika renovētas svinību zāles sarīkojumā namā: Lielajā zālē ierīkots disko apgaismojums un muzikāla akustiskā sistēma ar karaoke funkciju. Panorāmas zālē - gleznu ekspozīcija ar Rāznas ezera apkārtnes skatiem.

Kafejnīcā parādījās gulbju figūriņu kolekcija, tika uzlabots virtuves tehniskais stāvoklis - paplašināta telpa, uzstādīta konvekcijas cepeškrāsns, izveidota jauna, paplašināta ēdienkarte ar vietējo gardo ēdienu piedāvājumu. Un kā loģisks rezultāts - kafejnīca "Rāznas pērle" pārgāja uz restorāna līmeni ar jaunu un skaistu nosaukumu "Rāznas gulbis".

Villās uz kamīniem tika izvietotas vietējā latgaļu gleznotāja Viktora Zjablikova gulbju gleznas, lai atpūtnieki varētu pilnībā baudīt šo skaisto putnu burvestību visa gada garumā -arī tad, kad putni ir tālu prom no mūsu kompleksa.

Droši varam teikt, ka atpūtas kompleksa izklaides piedāvājumu spektrs, laika gaitā ir audzis. Ikviens tagad var izbaudīt gan dabas dotās ainavas - Rāznas ezera viļņu šalkoņu un atpūtu uz ūdens, gan ļauties svinīgu pasākumu un kolektīvu svētku priekam.

SIA “RĀZNAS GULBIS” realizēja un vēl tagad pilnveido izklaides un atpūtas iespējas, lai ikviens saņemtu to, ko vēlas, ļaujot veidot dažādus pasākumus vairākos aspektos un virzienos :

konferences, banketus;
sabiedrisko organizāciju saietus;
svinīgus pasākumus (kāzas, jubilejas u.c.) ;
korporatīvus;
Latvijas un ārvalstu tūristu grupu ( individuālo) pieņemšanu;
sporta svētkus;
ģimenei un sev lieliskas atpūtas iespējas u.c.


Daudz kas tagad iespējams, pateicoties realizējamam projektam. Protams, vēl daudz darba un nākotnei realizējamo izpildes plānu :

izveidot plašāku sporta laukumu piedāvājumu;
renovēt un izveidot skata torņa muzeju;
perspektīvā, laika gaita arī – mazu lidlauku.


Šodien var likties, ka tik daudz ir paveikts un tik īsa laika posmā,toties visā ir ieguldīts tik daudz darba un mīlestības, lai ikviens te justos labi un komfortabli, lai ikviens, kas nepazīst Rāznu – iepazītu to visā tās krāšņumā un atvērtu savu sirdi tai. Jo tūkstošveidīgs un daudzbalsīgs ir Rāznas ezers – līdzīgs cilvēku paaudžu straumei, kas gadsimtiem ritot, paliks ar šo zemi, ar tās vējiem un ūdeņiem, ar rīta sauli un pusnakts mēnesi Mākoņkalna debesīs.